Home Servis › Revize plynových zařízení

REVIZE PLYNOVÝCH ZAŘÍZENÍ

Revize plynových zařízení podle Nařízení vlády o vyhrazených technických plynových zařízeních a požadavcích na zajištění jejich bezpečnosti č. 191/2022 Sb.

Pojem revize je používán u provozovaných zařízení pro úkony, prováděné v rámci prevence úrazů a nehod, tedy zajišťující bezpečnost osob a technických zařízení na základě zákonných požadavků. Revize OPZ (odběrného plynového zařízení) jsou výchozí, nebo provozní. Provozní revize se dělají v tříleté lhůtě. V letech, kdy se neprovádí “revize”, je provedena “kontrola”.

Revize a kontroly plynových zařízení určuje zákon každému provozovateli odběrného plynového zařízení (např. plynové kotle, spotřebiče) a nese odpovědnost za škody způsobené provozem plynového zařízení.
S účinností 1.7.2022 jsou pro vyhrazená plynová zařízení platné tyto nové právní předpisy:
Zákon č. 250/2021 Sb., zákon o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů
Nařízení vlády č. 191/2022 Sb., nařízení vlády o vyhrazených technických plynových zařízeních a požadavcích na zajištění jejich bezpečnosti.

I když se dle § 19 nařízení vlády č. 191/2022 Sb. povinnost provádění kontrol a provozních revizí nevztahuje na vyhrazené plynové zařízení, které je v užívání uživatelů bytů a vlastníků bytů a rodinných domů přesto doporučujeme provádět revize a kontroly i na těchto plynových zařízeních.

Výchozí revize by měla být provedena při stavbě plynovodu, nebo instalaci plynového spotřebiče dodavatelem. Proto jsou dále zmiňovány jen revize provozní.

Provozní revize plynového zařízení se provádí podle § 19 Nařízení vlády č. 191/2022 Sb. nejméně 1 x za 3 roky, pokud není jinými předpisy, nebo orgány státního dozoru určeno jinak. Provozní revizi provádí revizní technik, jehož způsobilost byla ověřena organizací státního odborného dozoru (TIČR).
Tato povinnost však platí pouze pro firmy a podnikatele. Aby váš kotel vždy plně fungoval a eliminovali jste zbytečná bezpečnostní rizika, doporučujeme vám však provádět revizi kotle pravidelně alespoň jednou ročně, ať už máte kotel umístěn v budově firmy, nebo u vás doma.

Revizí zařízení se rozumí celkové posouzení zařízení, při kterém se prohlídkou, vyzkoušením a měřením zjišťuje provozní bezpečnost a spolehlivost zařízení.

Kontrola plynového zařízení se provádí podle § 19 Nařízení vlády č. 191/2022 Sb. nejméně 1 x ročně, Kontrolu provádí odpovědná osoba (osoba určená provozovatelem vyhrazeného plynového zařízení). Kontrolou zařízení je posouzení, zda stav provozovaného zařízení odpovídá požadavkům bezpečnosti práce u technických zařízení a požadavkům požární ochrany.

K provozní revizi plynového zařízení by měly být předloženy tyto doklady:

-  Výkresy skutečného provedení rozvodu plynu po objektu.
-  Zpráva o výchozí revizi plynového zařízení.
-  Zpráva o poslední provozní revizi plynového zařízení.
-  Zpráva o kontrole spalinové cesty (provádí kominík).
-  Zprávu o kontrole plynových spotřebičů (provádí servisní technik vyškolený výrobcem zařízení).

Zprávy o výchozích revizích je nutno uchovávat po dobu životnosti zařízení. Zprávy o provozních revizích zařízení musí být u uloženy u provozovatele po dobu nejméně 6 let.

Odborné stanovisko č. 059/2001 k zajištění kontrol a revizí  (PDF, 98 kB)
Odborné stanovisko č. 060/2001 k provádění kontrol a revizí  (PDF, 116 kB)


Důležité upozornění

Vlastník nemovitosti je povinen podle zákona č. 458/2000 Sb. § 62, odst. 4, písm. b) udržovat společné odběrné plynové zařízení ve stavu, který odpovídá právním předpisům, technickým normám a technickým pravidlům a umožňuje bezpečnou a spolehlivou dodávku plynu tak, aby se nestalo příčinou ohrožení života, zdraví či majetku osob a v případě zjištění závady tuto neprodleně odstranit.

Dbejte na to, aby na plynových spotřebičích a plynovodech pracovaly jen odborné firmy s oprávněním pro tyto práce.
Dbejte, aby plynová zařízení byla řádně kontrolována a udržována podle návodů. Pravidelný servis přispívá k bezpečnosti a úsporné spotřebě energie.